вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 86
home Вести

СО НЕДЕЛИ НЕ СЕ РЕГИСТРИРАНИ НОВОЗАБОЛЕНИ: Дали овие македонски градови го победија коронавирусот?

СО НЕДЕЛИ НЕ СЕ РЕГИСТРИРАНИ НОВОЗАБОЛЕНИ: Дали овие македонски градови го победија коронавирусот?

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.239 тестирања, а регистрирани се 9 нови случаи на КОВИД-19 од:
Скопје и Кичево – по 3, Битола, Штип и Дебар – по 1.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68653, Активни 86
Куманово 8882, Активни 28
Прилеп 8327, Активни 18
Тетово 7246, Активни 21
Битола 6305, Активни 7
Велес 5473, Активни 5
Гостивар 5181, Активни 7
Кавадарци 5154, Активни 1
Охрид 5019, Активни 17
Штип 4961, Активни 1
Струмица 4118, Активни 5
Струга 2981, Активни 1
Кочани 2792, Активни 1
Кичево 2596, Активни 16
Гевгелија 2195, Активни 1
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активни 1
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 5
Радовиш 1161, Активни 1
Берово 1029, Активни 0
Делчево 973, Активни 1
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 2
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 2
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 3
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Коронавирус