недела, 13. јуни 2021. Вести денес: 83
home Вести

Со лажни тестови за коронавирус сакале да поминат македонска граница

Со лажни тестови за коронавирус сакале да поминат македонска граница

Над 30 ПЦР тестови за кои постои основано сомнение дека не се валидни односно не се извадени од соодветна клиника, денеска се откриени на граничниот премин Деве Баир, од страна на полициските службеници.

iportal дознава дека тестовите ги употребувале патници кои патувале со автобус на туристича агенција Беса од Скопје.

За овие тестови претходно имало добиено сознанија по што се одземени и ќе следуваат кривични пријави.

Неколку патници албански државјани се лишени од слобода и спроведени до судот, а за останатите ќе се прават дополнителни проверки.

ЕУРО 2020

Македонија