недела, 9. мај 2021. Вести денес: 61
Во живо

ВМРО-ДПМНЕ го одбележува Денот на победата над фашизмот

home Вести

Со коронавирус се заразиле вкупно 119.828 лица, дознајте колку активни случаи има во вашиот град

Со коронавирус се заразиле вкупно 119.828 лица, дознајте колку активни случаи има во вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 119.828, бројката на оздравени пациенти е 101.474, на починати е 3.503, а бројот на активни случаи изнесува 14.851.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 53370, активни 7604

Прилеп 6529, активни 940

Куманово 6271, активни 547

Тетово 6003, активни 452

Гостивар 4257, активни 376

Кавадарци 4116, активни 616

Велес 4045, активни 467

Штип 3987, активни 296

Битола 3947, активни 431

Охрид 3811, активни 559

Струмица 3043, активни 259

Струга 2570, активни 157

Кочани 2098, активни 200

Кичево 1880, активни 91

Неготино 1772, активни 410

Гевгелија 1614, активни 324

Свети Николе 1190, активни 64

Крива Паланка 1012, активни 115

Ресен 934, активни 128

Радовиш 831, активни 76

Дебар 819, активни 25

Делчево 803, активни 75

Берово 762, активни 83

Пробиштип 630, активни 64

Виница 564, активни 39

Валандово 461, активни 75

Крушево 407, активни 127

Богданци 375, активни 70

Демир Капија 322, активни 72

Демир Хисар 312, активни 42

Кратово 310, активни 19

Македонски Брод 277, активни 24

Пехчево 205, активни 12

Македонска Каменица 195, активни 3

Дојран 106, активни 9

Коронавирус