среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 165
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Со коронавирус се заразиле 88.389 македонски граѓани: Дознајте колку активни случаи има во вашиот град

Со коронавирус се заразиле 88.389 македонски граѓани: Дознајте колку активни случаи има во вашиот град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 88.389, бројката на оздравени пациенти е 69476, на починати е 2682, а бројот на активни случаи изнесува 16231.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 38330, активни 9985
 • Куманово 4981, активни 477
 • Дебар 704, активни 134
 • Штип 3421, активни 194
 • Прилеп 4440, активни 305
 • Тетово 4939, активни 706
 • Струга 2126, активни 196
 • Велес 2933, активни 392
 • Битола 3162, активни 366
 • Охрид 2633, активни 443
 • Кавадарци 2372, активни 463
 • Гостивар 3515, активни 444
 • Гевгелија 1242, активни 206 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 214 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 2456, активни 453
 • Крива Паланка 697, активни 94
 • Радовиш 668, активни 77
 • Крушево 188, активни 35
 • Кочани 1687, активни 155
 • Пробиштип 472, активни 34
 • Демир Хисар 240, активни 27
 • Македонски Брод 236, активни 16
 • Пехчево 173, активни 24
 • Берово 557, активни 55
 • Валандово 323, активни 31
 • Виница 474, активни 58
 • Делчево 710, активни 230 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 206, активни 14
 • Свети Николе 1061, активни 71
 • Кичево 1645, активни 190
 • Ресен 692, активни 125
 • Неготино 1106, активни 231 (176 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

 

Коронавирус