вторник, 26. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Со коронавирус се заразиле 60.723 македонски граѓани, еве колку активни случаи има во вашиот град

Со коронавирус се заразиле 60.723 македонски граѓани, еве колку активни случаи има во вашиот град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 60723, бројката на оздравени пациенти е 37505, на починати е 1699, а бројот на активни случаи изнесува 21519.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 26602, активни 10382
 • Куманово 3686, активни 933
 • Дебар 460, активни 95
 • Штип 2622, активни 550
 • Прилеп 2969, активни 1073
 • Тетово 3770, активни 949
 • Струга 1412, активни 448
 • Велес 1943, активни 726
 • Битола 1980, активни 851
 • Охрид 1571, активни 628
 • Кавадарци 1213, активни 479
 • Гостивар 2479, активни 939
 • Гевгелија 712, активни 227 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 129 на Богданци и 12 се странски државјани)
 • Струмица 1680, активни 592
 • Крива Паланка 423, активни 120
 • Радовиш 421, активни 114
 • Крушево 130, активни 76
 • Кочани 1227, активни 287
 • Пробиштип 354, активни 83
 • Демир Хисар 197, активни 87
 • Македонски Брод 168, активни 49
 • Пехчево 97, активни 23
 • Берово 347, активни 84
 • Валандово 206, активни 66
 • Виница 367, активни 158
 • Делчево 439, активни 191 (123 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
 • Кратово 152, активни 57
 • Свети Николе 821, активни 228
 • Кичево 1254, активни 516
 • Ресен 458, активни 198
 • Неготино 563, активни 310 (67 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Коронавирус