среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 144
home Вести

Со коронавирус се заразиле 4482 македонски граѓани: По колку има во секој град?

Со коронавирус се заразиле 4482 македонски граѓани: По колку има во секој град?

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4482 бројката на оздравени пациенти е 1803, на починати е 210, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2469.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 2137, активни 1425, Куманово 653, активни 206, Дебар 62, активни 11, Штип 250, активни 202,  Прилеп 229, активни 17.

Тетово 459, активни 278, Струга 142, активни 63, Велес 156, активни 31, Битола 35, активни 8, Охрид 84, активни 65, Кавадарци 8, активни 3, Гостивар 73, активни 47, Гевгелија 8, активни 4 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци).

Струмица 9, активни 6, Крива Паланка 10, активни 4, Радовиш 4, активни 0, Крушево 5, активни 2, Кочани 55, активни 24, Пробиштип 11, активни 9, Демир Хисар 1, активни 0, Македонски Брод 3, активни 1, Пехчево 5, активни 2.

Берово 2, активни 1, Валандово 5, активни 3, Виница 3, активни 0, Делчево 1, активни 0, Кратово 4, активни 2, Свети Николе 11, активни 10, Кичево 5, активни 3, Ресен 34, активни 33, Неготино 18, активни 9 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Локални избори 2021