сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 69
home Вести

Со коронавирус се заразиле 4289 лица од Македонија, проверете колку има во вашиот град

Со коронавирус се заразиле 4289 лица од Македонија, проверете колку има во вашиот град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4289, бројката на оздравени пациенти е 1757, на починати е 201, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2331.

Од вчера регистрираните, два теста се контролни, а по завршени епидемиолошки анкети во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 1995, активни 1323, Куманово 651, активни 207, Дебар 61, активни 10, Штип 244, активни 202, Прилеп 230, активни 18, Тетово 440, активни 261, Струга 138, активни 60, Велес 154, активни 29, Битола 35, активни 8, Охрид 73, активни 55.

Кавадарци 8, активни 3, Гостивар 69, активни 44, Гевгелија 8, активни 4 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци), Струмица 9, активни 6, Крива Паланка 10, активни 4, Радовиш 4, активни 0, Крушево 5, активни 2.

Кочани 55, активни 24, Пробиштип 11, активни 9, Демир Хисар 1, активни 0, Македонски Брод 3, активни 1, Пехчево 5, активни 2, Берово 2, активни 1, Валандово 5, активни 4, Виница 3, активни 0, Делчево 1, активни 0.

Кратово 4, активни 2, Свети Николе 10, активни 9, Кичево 5, активни 3, Ресен 32, активни 31, Неготино 18, активни 9 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Коронавирус