среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 158
home Вести

Со коронавирус се заразиле 16.417 македонски граѓани, еве колку активни случаи има во секој град

Со коронавирус се заразиле 16.417 македонски граѓани, еве колку активни случаи има во секој град

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-27, Куманово-11, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-13, Тетово-13, Велес-4, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-8, Гевгелија-2, Струмица-15, Крива Паланка-1, Радовиш-8, Крушево-2, Кочани-13, Македонски Брод-1, Берово-2, Виница-1, Делчево-3, Кичево-2, Ресен-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од: Скопје-22, Куманово-33, Штип-2, Прилеп-7, Тетово-2, Струга-1, Битола-4, Гостивар-1, Гевгелија-1, Струмица-1, Крива Паланка-3, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-4, Македонски Брод-1, Берово-2, Виница-1, Делчево-5, Свети Николе-2, Кичево-3.

Починати се 8 лица, еден пациент од Куманово (48г), еден од Штип (65г), двајца пациенти од Прилеп (62 и 83г), еден од Тетово (69г), еден од Струмица (39г), еден од Виница (63г) и еден пациент од Кичево (56г)

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16417,  бројката на оздравени пациенти е 13732, на починати е 683, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2002. Денеска се регистрира еден контролен од вчерашните тестови, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•Скопје 6488, активни 567

•Куманово 1655, активни 192

•Дебар 275, активни 40

•Штип 1227, активни 74

•Прилеп 594, активни 123

•Тетово 1348, активни 144

•Струга 639, активни 64

•Велес 300, активни 27

•Битола 264, активни 58

•Охрид 401, активни 48

•Кавадарци 212, активни 36

•Гостивар 890, активни 101

•Гевгелија 99, активни 57 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

•Струмица 157, активни 90

•Крива Паланка 91, активни 37

•Радовиш 64, активни 18

•Крушево 20, активни 3

•Кочани 233, активни 85

•Пробиштип 99, активни 19

•Демир Хисар 61, активни 2

•Македонски Брод 88, активни 9

•Пехчево 42, активни 21

•Берово 76, активни 20

•Валандово 14, активни 5

•Виница 97, активни 27

•Делчево 141, активни 73 (29 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

•Кратово 24, активни 4

•Свети Николе 312, активни 17

•Кичево 299, активни 28

•Ресен 158, активни 11

•Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Коронавирус