среда, 4. август 2021. Вести денес: 0
home Вести

Со коронавирус се заразиле 155.931 македонски граѓани, дознајте колку активни случаи има денес

Со коронавирус се заразиле 155.931 македонски граѓани, дознајте колку активни случаи има денес

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 155.931, бројката на оздравени пациенти е 150.223, на починати е 5.487, а бројот на активни случаи изнесува 221.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови:

Заболени(вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 68759, Активни 85
Куманово 8891, Активни 13
Прилеп 8329, Активни 2
Тетово 7339, Активни 78
Битола 6310, Активни 2
Велес 5474, Активни 0
Гостивар 5196, Активни 14
Кавадарци 5155, Активни 0
Охрид 5023, Активни 4
Штип 4963, Активни 3
Струмица 4126, Активни 3
Струга 2985, Активни 4
Кочани 2793, Активни 1
Кичево 2603, Активни 6
Гевгелија 2196, Активни 1
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1525, Активни 1
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1032, Активни 1
Делчево 973, Активни 0
Дебар 945, Активни 3
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Коронавирус