четврток, 23. март 2023. Вести денес: 4
home Вести

Со коронавирус се заразиле 155.418 македонски граѓани, дознајте колку активни случаи има во вашиот град

Со коронавирус се заразиле 155.418 македонски граѓани, дознајте колку активни случаи има во вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 155.418, бројката на оздравени пациенти е 149.496, на починати е 5.458, а бројот на активни случаи изнесува 464.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови:

Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 68567, Активни 221
Куманово 8845, Активни 39
Прилеп 8311, Активни 32
Тетово 7220, Активни 19
Битола 6298, Активни 17
Велес 5469, Активни 2
Гостивар 5179, Активни 15
Кавадарци 5153, Активни 2
Охрид 5008, Активни 19
Штип 4959, Активни 3
Струмица 4111, Активни 7
Струга 2981, Активни 8
Кочани 2789, Активни 7
Кичево 2568, Активни 21
Гевгелија 2194, Активни 3
Неготино 2184, Активни 4
Свети Николе 1523, Активни 2
Ресен 1234, Активни 1
Крива Паланка 1220, Активни 1
Радовиш 1160, Активни 11
Берово 1029, Активни 2
Делчево 972, Активни 4
Дебар 940, Активни 1
Виница 886, Активни 10
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 375, Активни 5
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 2
Дојран 132, Активни 0

loading...