вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 194
home Вести

Со коронавирус се заразиле 14.871 лица од Македонија, еве колку од нив живеат во вашиот град

Со коронавирус се заразиле 14.871 лица од Македонија, еве колку од нив живеат во вашиот град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14871, бројката на оздравени пациенти е 12054, на починати е 609, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2208.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6054, активни 755
• Куманово 1522, активни 277
• Дебар 259, активни 28
• Штип 1172, активни 111
• Прилеп 510, активни 143
• Тетово 1240, активни 121
• Струга 587, активни 59
• Велес 275, активни 27
• Битола 221, активни 43
• Охрид 354, активни 42
• Кавадарци 189, активни 51
• Гостивар 807, активни 146
• Гевгелија 55, активни 30 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 75, активни 23
• Крива Паланка 54, активни 18
• Радовиш 45, активни 6
• Крушево 17, активни 1
• Кочани 155, активни 28
• Пробиштип 86, активни 16
• Демир Хисар 60, активни 3
• Македонски Брод 74, активни 7
• Пехчево 32, активни 25
• Берово 64, активни 51
• Валандово 9, активни 2
• Виница 81, активни 31
• Делчево 82, активни 63 (20 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 21, активни 5
• Свети Николе 298, активни 45
• Кичево 279, активни 42
• Ресен 147, активни 1
• Неготино 47, активни 8 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Локални избори 2021