четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 76
home Вести

Со коронавирус се заразиле 12.515 македонски граѓани, проверете по колку активни случаи има во градовите

Со коронавирус се заразиле 12.515 македонски граѓани, проверете по колку активни случаи има во градовите

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12515, бројката на оздравени пациенти е 9030, на починати е 535, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2950.

Денес се евидентираат два контролни теста.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5325, активни 986
• Куманово 1233, активни 243
• Дебар 224, активни 65
• Штип 1027, активни 293
• Прилеп 352, активни 32
• Тетово 1123, активни 156
• Струга 503, активни 169
• Велес 241, активни 28
• Битола 179, активни 78
• Охрид 305, активни 78
• Кавадарци 147, активни 106
• Гостивар 623, активни 264
• Гевгелија 27, активни 9 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 4 на Богданци)
• Струмица 49, активни 20
• Крива Паланка 28, активни 5
• Радовиш 36, активни 8
• Крушево 16, активни 2
• Кочани 128, активни 34
• Пробиштип 67, активни 18
• Демир Хисар 53, активни 34
• Македонски Брод 63, активни 48
• Пехчево 8, активни 2
• Берово 12, активни 7
• Валандово 8, активни 2
• Виница 44, активни 39
• Делчево 7, активни 2 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 15, активни 3
• Свети Николе 258, активни 67
• Кичево 234, активни 133
• Ресен 146, активни 9
• Неготино 34, активни 10 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)