четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 190
home Вести

Со коронавирус се заразени 1399 македонски граѓани, еве во кои градови има најмногу случаи

Со коронавирус се заразени 1399 македонски граѓани, еве во кои градови има најмногу случаи

Во изминатите 24 часа направени се 289 тестирања, а потврдени се 13 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-4, Куманово-5, Прилеп-2 и Тетово-2.

Со ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја изнесува, 1399 а последната дистрибуција по градови е следна:

Скопје – 475, Куманово – 376, Дебар – 51, Штип-34, Прилеп –143, Тетово – 75, Струга – 64, Велес – 66, Битола –19, Охрид –15, Кавадарци – 5, Гостивар –15, Гевгелија – 4, Струмица – 2,  Крива Паланка-5, Радовиш – 4, Крушево – 3, Кочани – 28, Пробиштип – 2, Кичево – 2, Неготино -4, Демир Хисар – 1, Македонски Брод -2, Пехчево- 1, Валандово -1, Виница – 2.

Коронавирус