вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 126
home Вести

Со коронавирус досега се заразиле 93.858 скопјани, еве каква е состојбата во секој македонски град

Со коронавирус досега се заразиле 93.858 скопјани, еве каква е состојбата во секој македонски град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 214.676, бројот на оздравени пациенти е 198.755, на починати е 7.528, а бројот на активни случаи изнесува 8.393.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 93858, Активни 3902

Куманово 12844, Активни 271

Тетово 11307, Активни 158

Прилеп 10140, Активни 433

Битола 8571, Активни 692

Гостивар 8059, Активни 31

Велес 7268, Активни 344

Кавадарци 6902, Активни 306

Штип 6556, Активни 196

Охрид 6415, Активни 280

Струмица 6074, Активни 149

Кичево 4220, Активни 87

Кочани 3975, Активни 201

Струга 3894, Активни 60

Гевгелија 2778, Активни 141

Неготино 2551, Активни 71

Свети Николе 2105, Активни 81

Крива Паланка 1871, Активни 137

Ресен 1727, Активни 108

Радовиш 1711, Активни 69

Дебар 1455, Активни 1

Берово 1420, Активни 97

Делчево 1372, Активни 136

Виница 1148, Активни 41

Пробиштип 1110, Активни 33

Валандово 927, Активни 55

Кратово 758, Активни 57

Богданци 642, Активни 40

Демир Хисар 606, Активни 89

Крушево 580, Активни 27

Македонски Брод 490, Активни 10

Демир Капија 422, Активни 7

Македонска Каменица 412, Активни 69

Пехчево 347, Активни 12

Дојран 161, Активни 2

Најнови вести