петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Со коронавирус досега се заразиле 77.949 македонски граѓани, дознајте колку активни случаи има во вашиот град

Со коронавирус досега се заразиле 77.949 македонски граѓани, дознајте колку активни случаи има во вашиот град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 77949, бројката на оздравени пациенти е 53345, на починати е 2274, а бројот на активни случаи изнесува 22330.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 33643, активни 11956
• Куманово 4448, активни 622
• Дебар 586, активни 171
• Штип 3177, активни 412
• Прилеп 3914, активни 880
• Тетово 4587, активни 1009
• Струга 1896, активни 440
• Велес 2595, активни 652
• Битола 2849, активни 829
• Охрид 2196, активни 651
• Кавадарци 1863, активни 635
• Гостивар 3220, активни 720
• Гевгелија 1035, активни 318 (70 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 176 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2142, активни 623
• Крива Паланка 562, активни 133
• Радовиш 576, активни 142
• Крушево 154, активни 70
• Кочани 1511, активни 280
• Пробиштип 424, активни 63
• Демир Хисар 227, активни 47
• Македонски Брод 209, активни 36
• Пехчево 128, активни 21
• Берово 468, активни 96
• Валандово 274, активни 60
• Виница 426, активни 103
• Делчево 641, активни 289 (178 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 181, активни 26
• Свети Николе 1008, активни 162
• Кичево 1500, активни 329
• Ресен 592, активни 169
• Неготино 917, активни 386 (147 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)