вторник, 3. август 2021. Вести денес: 173
home Вести

Со коронавирус досега се заразиле 5311 македонски граѓани: 2588 во Скопје, 703 во Куманово, 558 од Тетово…

Со коронавирус досега се заразиле 5311 македонски граѓани: 2588 во Скопје, 703 во Куманово, 558 од Тетово…

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5311, бројката на оздравени пациенти е 2048, на починати е 251 а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3012.

Од вчерашните тестирања три се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 2588, активни 1734, Куманово 703, активни 250, Дебар 83, активни 31, Штип 276, активни 186, Прилеп 235, активни 17, Тетово 558, активни 322, Струга 181, активни 101, Велес 169, активни 34.

Битола 43, активни 14, Охрид 120, активни 100, Кавадарци 11, активни 6, Гостивар 87, активни 50, Гевгелија 10, активни 6 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци), Струмица 12, активни 8, Крива Паланка 11, активни 5, Радовиш 4, активни 0.

Крушево 6, активни 3, Кочани 61, активни 27, Пробиштип 13, активни 10, Демир Хисар 1, активни 0, Македонски Брод 3, активни 1, Пехчево 5, активни 2, Берово 2, активни 1, Валандово 6, активни 4, Виница 3, активни 0, Делчево 1, активни 0, Кратово 4, активни 2, Свети Николе 17, активни 15, Кичево 9, активни 6, Ресен 70, активни 69, Неготино 19, активни 8 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Коронавирус