среда, 25. мај 2022. Вести денес: 167
home Вести

Со коронавирус досега се заразиле 310.298 македонски граѓани, еве колку активни случаи има денес во вашиот град

Со коронавирус досега се заразиле 310.298 македонски граѓани, еве колку активни случаи има денес во вашиот град

Досега во Македонија се направени вкупно 2.030.368 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.298, бројот на оздравени пациенти е 300.433, на починатие 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 578.

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145858, Активни 245
Куманово 16646, Активни 13
Битола 15473, Активни 127
Прилеп 14171, Активни 26
Тетово 13463, Активни 14
Кавадарци 10654, Активни 16
Велес 9776, Активни 15
Гостивар 9591, Активни 13
Охрид 8867, Активни 25
Струмица 8066, Активни 12
Штип 8030, Активни 9
Кичево 5631, Активни 10
Кочани 5078, Активни 4
Струга 4720, Активни 4
Гевгелија 4408, Активни 7
Неготино 3679, Активни 1
Ресен 2730, Активни 13
Свети Николе 2624, Активни 0
Радовиш 2530, Активни 2
Крива Паланка 2413, Активни 0
Делчево 1979, Активни 3
Дебар 1674, Активни 1
Берово 1660, Активни 5
Валандово 1488, Активни 3
Виница 1393, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 2
Богданци 1020, Активни 1
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

Коронавирус