недела, 5. декември 2021. Вести денес: 89
home Вести

Со коронавирус досега се заразиле 213.307 македонски граѓани, еве колку активни случаи има во секој град

Со коронавирус досега се заразиле 213.307 македонски граѓани, еве колку активни случаи има во секој град

Досега во земјата се направени вкупно 1.456.023 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 213.307, бројот на оздравени пациенти е 197.493, на починати е 7.474, а бројот на активни случаи изнесува 8.339.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 93200 3832

Куманово 12791 266

Тетово 11279 152

Прилеп 10071 419

Битола 8447 685

Гостивар 8057 37

Велес 7229 363

Кавадарци 6837 311

Штип 6529 204

Охрид 6373 258

Струмица 6053 150

Кичево 4212 88

Кочани 3940 210

Струга 3891 59

Гевгелија 2761 156

Неготино 2544 85

Свети Николе 2094 72

Крива Паланка 1854 141

Ресен 1715 105

Радовиш 1704 77

Дебар 1454 0

Берово 1395 100

Делчево 1350 140

Виница 1140 43

Пробиштип 1103 34

Валандово 912 49

Кратово 750 61

Богданци 636 40

Демир Хисар 595 84

Крушево 575 23

Македонски Брод 487 8

Демир Капија 421 7

Македонска Каменица 401 62

Пехчево 347 16

Дојран 159 2

Коронавирус