недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 0
home Вести

Со коронавирус досега се заразиле 103.746 македонски граѓани: Дознајте колкав е бројот на активни случаи во секој град

Со коронавирус досега се заразиле 103.746 македонски граѓани: Дознајте колкав е бројот на активни случаи во секој град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 103.746, бројката на оздравени пациенти е 91.875, на починати е 3.151, а бројот на активни случаи изнесува 8.720.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови:

Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 367, активни 3930
Куманово 34, активни 312
Тетово 17, активни 300
Прилеп 53, активни 650
Гостивар 12, активни 160
Штип 9, активни 123
Велес 18, активни 261
Битола 25, активни 188
Кавадарци 26, активни 629
Охрид 23, активни 438
Струмица 5, активни 184
Струга 9, активни 185
Кочани 10, активни 81
Кичево 4, активни 69
Неготино 29, активни 244
Гевгелија 14, активни 191
Свети Николе 3, активни 25
Крива Паланка 21, активни 102
Ресен 3, активни 61
Дебар – активни 40
Радовиш – активни 22
Делчево 2 , активни182
Берово 5, активни 30
Пробиштип 8, активни 30
Виница 2, активни 27
Валандово 2, активни 27
Крушево 5, активни 75
Кратово 5, активни 32
Богданци 2, активни 47
Демир Хисар 5 , активни20
Македонски Брод 1, активни 8
Демир Капија 7, активни 39
Македонска Каменица – активни 3
Пехчево – активни 4
Дојран – активни 1

Коронавирус