среда, 28. јули 2021. Вести денес: 156
home Вести

Со коронавирус досега се заразени 5758 македонски граѓани

Со коронавирус досега се заразени 5758 македонски граѓани

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5758, бројката на оздравени пациенти е 2206, на починати е 268, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3284.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 2800, активни 1862, Куманово 725, активни 269, Дебар 89, активни 37, Штип 304, активни 182, Прилеп 242, активни 21, Тетово 628, активни 371, Струга 193, активни 111.

Велес 173, активни 30, Битола 45, активни 15, Охрид 140, активни 116, Кавадарци 14, активни 8, Гостивар 102, активни 61, Гевгелија 10, активни 4 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци), Струмица 14, активни 10, Крива Паланка 15, активни 9.

Радовиш 4, активни 0, Крушево 6, активни 3, Кочани 66, активни 29, Пробиштип 14, активни 9, Демир Хисар 1, активни 0, Македонски Брод 3, активни 1, Пехчево 5, активни 2, Берово 2, активни 1.

Валандово 6, активни 4, Виница 3, активни 0, Делчево 1, активни 0, Кратово 4, активни 1, Свети Николе 24, активни 22, Кичево 16, активни 12, Ресен 89, активни 85, Неготино 20, активни 9 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Коронавирус