петок, 14. август 2020. Вести денес: 153
home Вести

Со чаршаф избегале од хотелски соби кои се користеле како државен карантин- сега слободно се шетаат со коронавирус низ Скопје!

Со чаршаф избегале од хотелски соби кои се користеле како државен карантин- сега слободно се шетаат со коронавирус низ Скопје!

На 08.07.2020 околу 22.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека помеѓу првиот и вториот кат од прозорецот на хотел – државен карантин во Скопје бил забележано чаршав, кој бил врзан како импровизирано јаже. По проверка во собите од полициски службеници од СВР Скопје било констатирано дека во две соби ги нема А.Ј.(22) и А.Б.(24), двајцата од Турција, кои на 03.07.2020, врз основ на наредба, а во врска со кривичното дело ,,криумчарење мигранти“, од Полициска станица за гранични проверки и граничен надзор Богородица биле спроведени во државен карантин, поради позитивен тест на ковид – 19 кај едно од лицата. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Коронавирус