петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 64
home Вести

Со 62 гласа Собранието ги разреши Ќахил и Ахмедовски од министерските функции

Со 62 гласа Собранието ги разреши Ќахил и Ахмедовски од министерските функции

Со 62 гласа „за“ во Собранието, на предлог на Владата, попладнево беа разрешени министрите, Аднан Ќахил и Аксел Ахмедовски.

Аднан Ќахил беше разрешен од функцијата министер без ресор задолжен за странски инвестиции во Владата, додека Аксел Ахмедовски ја извршуваше функцијата министер без ресор задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Република Македонија