среда, 16. јуни 2021. Вести денес: 137
Во живо

ВО ЖИВО: 31 година ВМРО-ДПМНЕ „Македонија за сите луѓе“

home Вести

СНЕГОТ УТРОВО ПРИСТИГНА ВО СКОПЈЕ: Синоптичарите најавуваат нешто што никој не го очекува во февруари, еве ги деталите

СНЕГОТ УТРОВО ПРИСТИГНА ВО СКОПЈЕ: Синоптичарите најавуваат нешто што никој не го очекува во февруари, еве ги деталите

Облачно, студено и ветровито време ќе преовладува денеска во државата. Пообилни врнежи од снег се очекуваат во попладневните и во ноќните часови кон недела особено во југозападните делови.

До крајот на денот насекаде ќе се формира снежна покривка, а понекаде во југозападните делови висината на снежната покривка ќе надмине 20 сантиметри. На планините снежната покривка ќе се зголеми.

Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец кој најизразен ќе биде во горниот тек на Повардарието.

Минималната температура ќе биде во интервал од -10 до -4, а максималната ќе достигне од -5 до 1 степени.

Во Скопје слично време со минимална температура до -6 и максимална до -1 степен.

Синоптичарите најавуваат период на многу студено време со умерен до засилен северен ветер. Во деновите од викендот и во ноќта кон недела, ќе биде облачно со врнежи од снег пообилни во југозападните делови. Утринските температурите ќе бидат особено ниски од почетокот на наредната седмица и понекаде ќе се спуштаат и под -15 степени. Дневните температури само понекаде ќе се искачуваат до некој степен над нулата.

ЕУРО 2020

Македонија