недела, 24. септември 2023. Вести денес: 27
Во живо

XXXII Годишна конференција на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ „Иднина сега и со нас“

home Вести

Снег вее и денеска во Македонија – на овие патни правци воведена е забрана за товарни возила, меѓу нив и еден граничен премин

Снег вее и денеска во Македонија – на овие патни правци воведена е забрана за товарни возила, меѓу нив и еден граничен премин
фото илустрација

Поради снег на коловозот, на патниот правец Струга – граничен премин Ќафасан од 07:15 часот е воведена забрана за движење на тешки товарни возила, соопштија АМСМ и ЈП Македонија пат.

Од 04:10 часот, забрана за сообраќај на камиони има и на патниот правец крак Маврово – Дебар.

Сообраќајот на државните патишта изутринава се одвива по наместа влажни  коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот.

Снег врне на Попова Шапка, во Маврово, Дебар, Охрид, Струга, Кичево и на планинските премини Стража, Буково, Ѓавато, Плетвар, Пресека и Железнец.

Поради ниските температури можна е појава на голомразица.

Надлежните апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот.