четврток, 22. август 2019. Вести денес: 136
home Вести

Снег провејува во Крива Паланка и Делчево, коловозите на патиштата влажни

Снег провејува во Крива Паланка и Делчево, коловозите на патиштата влажни

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Слаб снег провејува во К.Паланка и Делчево-граничен премин Делчево, кој не се задржува на коловозот.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од 15 ноември стапи на сила законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15 март 2019 година. На овој линк ќе најдете повеќе информации што се подразбира под зимска опрема.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде се бележи појава на утринска магла, а исто така зголемена е и можноста од појава на одрони. На осојничавите места коловозите се наместа влажни, па поради ниските температури карактеристични за вечерните и утрински часови постои можност и од појава на голомразица.