недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Снег ќе ја зафати Македонија- еве какво ќе биде времето денеска и во наредните денови

Снег ќе ја зафати Македонија- еве какво ќе биде времето денеска и во наредните денови

Времето во Македонија ќе биде облачно со повремени врнежи од дожд и снег со слаб, на места и умерен интензитет. Попладне и во текот на ноќта врнежите ќе бидат од снег и повеќе ќе бидат застапени во западните и јужните делови.

Утринската температура ќе се движи од минус девет до минус два, а дневната од минус три до шест степени.
Во Скопје времето ќе биде облачно, со слаби врнежи од дожд и снег. Утринската температура ќе се спушти до минус пет, а дневната ќе достигне до два степени.

Во петок облачно со врнежи од снег кои во западните и јужните делови ќе формираат снежна покривка. Од сабота врнежите во пониските места ќе бидат претежно од дожд. По оддели котлини ќе има појава на магла.