сабота, 24. октомври 2020. Вести денес: 90
home Вести

Случај „Протести во Центар“: Во комунизмот се суделе луѓе со двајца сведоци, во денешно време со еден, за одбраната обвинителниот акт е преседан

Случај „Протести во Центар“: Во комунизмот се суделе луѓе со двајца сведоци, во денешно време со еден, за одбраната обвинителниот акт е преседан

На денешното судење за протестите пред општина Центар обвинителката Фатиме Фетаи во целост го повлече обвинението за Даниела Рангелова и на истото рочиште обвинителниот предлог беше повлечен и доставен е комплетно нов обвинителен акт од страна на обвинителката Фетаи.

Новиот обвинителен предлог се темели исклучиво на изјавата на Томислав Лазаров, кој што од обвинет стана сведок на обвинителствто. Според одбраната ова е уште еден доказ за неправдата и притисокот кој што се прави на судот и обвинителството од страна на власта. Според нив ова е преседан, а дури и во комунизмот се суделе луѓе со двајца сведоци додека во денешно време со еден.

Коронавирус