недела, 19. септември 2021. Вести денес: 6
АКТУЕЛНО

ЦРН РЕКОРД НА ПОЧИНАТИ ВО ЗЕМЈАВА: Денеска над 40 починати, НАЈМЛАДИОТ НА САМО 18 ГОДИНИ!

home Вести

Следува период на стабилно време со пониски утрински температури

Следува период на стабилно време со пониски утрински температури

Пониски утрински температури и појава на магла по котлините најавуваат синоптичарите за следните денови. Според прогнозите следува период на стабилно време.

Во следните три дева утринските температури ќе се движат од 1 до -10 степени, а дневните ќе достигнат максимални 8 степени.

Веќе во петок се најавуваат нови повремени локални врнежи до дожд и снег.

Времето денес во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег, особено претпладне во западните и јужните делови. Насекаде низ земјава ќе се формира нова снежна покривка, во пониските места од 5 до 10 cм, а на повисоките места и планините и над 20 cм.

Ќе дува умерен до засилен северен ветер што ќе предизвика појава на снежни наноси, а поради ниските температури ќе има и појава на голомразица.

Утринската температура ќе се движи од минус два до минус шест, а дневната температура од минус два до еден степен.

Во Скопје ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Утринската температура ќе достигне до минус три, а дневната температура до еден степен.

Најнови вести

Коронавирус