понеделник, 23. ноември 2020. Вести денес: 125
home Вести

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Народот против загадувањето на воздухот, протести организирани од ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ денеска организира протести во пет градови поради големото загадување на воздухот. Протестите ќе започнат во 19 часот, а ќе се одржуваат во Скопје (пред Владата), Битола, Струмица, Тетово и Куманово.

-Владата на СДСМ продолжува со својата неодговорна политика во однос со најгорливото прашање – загадениот воздух. Загадениот воздух и во ек на пандемија убива, а власта вели дека тоа е само магла, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од партијата велат дека поради неспособноста на владата предводена од Заев животот на граѓаните е изложени на опасност.

ВМРО-ДПМНЕ апелира поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на КОВИД-19, бремените жени и хронично болните да се ослободат од работа, и во приватен и во државен сектор.

Протестот ќе може да го следите во живо од 19 часот на линкот во продолжение:

Коронавирус