петок, 15. јануари 2021. Вести денес: 125
home Вести

Славева: Венко Филипче е целосно неспособен за водење на секторот на здравство, а резултатот на неговата неспособност се човечки жртви

Славева: Венко Филипче е целосно неспособен за водење на секторот на здравство, а резултатот на неговата неспособност се човечки жртви

Министерот, Венко Филипче е целосно неспособен за водење на секторот на здравство. Резултатот на неговата неспособност се човечки жртви, ова денеска преку изјава за медиумите го истакна Маја Славева од ВМРО-ДПМНЕ.

-Последната вест е починато предвреме родено бебе на Клиниката за гинекологија и акушерство. Причина се условите, поточно крајно лошите услови на Клиниката,  несоодветно стерилизирани инструменти и сали! Министре, како е можно деца да умираат поради несоодветни услови на Клиника? За жал ова за вас е само еден во низата смртни случаи поради лоши услови на клиниките и здравствените установи. Ова е скандал, потенцира Славева.

Таа додава дека министерот не знае да се снајде со епидемијата на морбили и има 4 смртни случаи. Доцни со мерките затоа последиците се такви!

-Затоа Филипче е фокусиран на пари и профит, а негова специјалност стана распродавање на здравството! Од  министерувањето резултат се само некакви физибилити студии, сомнителни тендери и човечки жртви!  Грижата за здравјето на граѓаните за Филипче не постои! Цената на лошото министерување е преголема. Токму затоа министерот Филипче мора да ја напушти функцијата и тоа веднаш, рече Славева.

Коронавирус