недела, 28. февруари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Славески за „Ал Џезеира“: Името на државата и идентитетот се менуваа под притисок, со бројни прекршувања на Уставот

Славески за „Ал Џезеира“: Името на државата и идентитетот се менуваа под притисок, со бројни прекршувања на Уставот

Трајко Славески, поранешен министер за финансии и сегашен член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, во изјава за „Ал Џезеира“ го опиша Преспанскиот Договор како пораз за Македонија.

“Договорот претставува чиста капитулација според неодговорните барања на соседна земја, и членка на НАТО и ЕУ, и како таква не може да биде поддржана”, изјави Славески за Ал Џезира.

За Славески тоа не е само прашање на легитимитет туку и за наследство и идентитет.

“Името на државата, а згора на тоа, идентитетот, културата и историјата на нејзиниот народ се менуваа под огромен притисок, со бројни прекршувања на нашиот устав и законите. Ова ги поткопува самите темели на нашата земја и општество, со сериозни последици за нашата иднина “, тврди Славески.

Коронавирус