среда, 28. септември 2022. Вести денес: 120
home Вести

Слаб снег во Крушево, Ѓавато и Пресека

Слаб снег во Крушево, Ѓавато и Пресека

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Врнежи од слаб снег се бележат во Крушево и на планинските превои Ѓавато и Пресека, но не преставуваат пречка за одвивање на сообраќајот.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Коронавирус