петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Слаб снег на Деве Баир, Стража, Ѓавато и Буково

Слаб снег на Деве Баир, Стража, Ѓавато и Буково

Сообраќајот на патиштата се одвива по влажни коловози. Снег со слаб интензитет провејува на патните правци Крива Паланка-граничен премин Деве Баир, Стража, Ѓавато и Буково кој не се задржува на коловозот.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.

Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен.

На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

Коронавирус