недела, 17. октомври 2021. Вести денес: 2
home Вести

Скопје, Тетово и Куманово со најмногу активни случаи, еве колку заразени со коронавирус има во секој град

Скопје, Тетово и Куманово со најмногу активни случаи, еве колку заразени со коронавирус има во секој град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 189.159 бројката на оздравени пациенти е 170.395, на починати е 6.557, а бројот на активни случаи изнесува 12.207.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 82180, Активни 5714

Куманово 11198, Активни 937

Тетово 10781, Активни 951

Прилеп 8973, Активни 297

Гостивар 7945, Активни 497

Битола 7012, Активни 271

Велес 6114, Активни 311

Охрид 5880, Активни 491

Кавадарци 5809, Активни 213

Струмица 5670, Активни 322

Штип 5636, Активни 246

Кичево 3917, Активни 411

Струга 3773, Активни 364

Кочани 3178, Активни 133

Гевгелија 2382, Активни 81

Неготино 2304, Активни 45

Свети Николе 1862, Активни 117

Ресен 1524, Активни 104

Радовиш 1496, Активни 109

Дебар 1445, Активни 123

Крива Паланка 1388, Активни 78

Берово 1205, Активни 35

Делчево 1113, Активни 66

Виница 1018, Активни 51

Пробиштип 904, Активни 45

Валандово 802, Активни 36

Богданци 544, Активни 12

Кратово 543, Активни 51

Крушево 518, Активни 14

Македонски Брод 463 31

Демир Хисар 431, Активни 19

Демир Капија 408, Активни 6

Пехчево 310, Активни 6

Македонска Каменица 294, Активни 19

Дојран 139, Активни 1

Коронавирус