петок, 14. август 2020. Вести денес: 153
home Вести

Скопје со најмногу новозаразени, еве во кои други македонски градови се регистрирани новозаболени од Ковид-19

Скопје со најмногу новозаразени, еве во кои други македонски градови се регистрирани новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1259 тестирања, а регистрирани се 135 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-76, Куманово-6, Дебар-2, Штип-6, Прилеп-1, Тетово-13, Струга-7, Битола-3, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-10, Гевгелија-1, Македонски Брод-1, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-3, Ресен-1.

Инаку, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8332, бројката на оздравени пациенти е 4468, на починати е 389, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3475. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 3952, активни 1793
• Куманово 868, активни 200
• Дебар 153, активни 91
• Штип 463, активни 181
• Прилеп 302, активни 64
• Тетово 885, активни 290
• Струга 337, активни 163
• Велес 203, активни 33
• Битола 73, активни 30
• Охрид 227, активни 119
• Кавадарци 27, активни 19
• Гостивар 240, активни 147
• Гевгелија 13, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци, еден е од Дојран)
• Струмица 24, активни 16
• Крива Паланка 19, активни 8
• Радовиш 8, активни 4
• Крушево 12, активни 7
• Кочани 77, активни 12
• Пробиштип 37, активни 23
• Демир Хисар 8, активни 7
• Македонски Брод 9, активни 5
• Пехчево 6, активни 1
• Берово 4, активни 1
• Валандово 6, активни 0
• Виница 4, активни 1
• Делчево 1, активни 0
• Кратово 9, активни 1
• Свети Николе 120, активни 107
• Кичево 84, активни 71
• Ресен 139, активни 75
• Неготино 22, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија), информираат од МЗ.

Коронавирус