понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 54
home Вести

Скопје со најмногу активни случаи, следуваат Тетово и Гостивар: Каква е состојбата со коронавирусот во останатите градови?

Скопје со најмногу активни случаи, следуваат Тетово и Гостивар: Каква е состојбата со коронавирусот во останатите градови?

Во последните 24 часа се направени 7.571 тестирањe, а регистрирани се 1.074 нови случаи на КОВИД-19, информираат од министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје. Починати се уште 24 лица.

Во Скопје – 357, Гостивар и Тетово – по 155, Куманово – 74, Кичево – 51, Струмица – 40, Дебар – 20, Струга – 27, Велес – 22, Прилеп – 21, Битола и Штип – по 17, Кавадарци – 16, Гевгелија – 15, Свети Николе – 13, Ресен – 11, Охрид и Кочани – по 9, Радовиш, Валандово и Кратово – по 8, Богданци – 6, Берово и Македонски Брод – по 5, Неготино, Крива Паланка, Делчево, Виница и Пехчево – по 1.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 72267, Активни 3088
Куманово 9603, Активни 595
Тетово 9247, Активни 1668
Прилеп 8463, Активни 120
Гостивар 6807, Активни 1373
Битола 6517, Активни 168
Велес 5586, Активни 99
Кавадарци 5272, Активни 92
Охрид 5271, Активни 248
Штип 5071, Активни 100
Струмица 4603, Активни 429
Струга 3244, Активни 257
Кичево 3170, Активни 475
Кочани 2887, Активни 79
Гевгелија 2229, Активни 32
Неготино 2192, Активни 8
Свети Николе 1573, Активни 41
Ресен 1311, Активни 75
Крива Паланка 1236, Активни 7
Радовиш 1231, Активни 52
Дебар 1163, Активни 168
Берово 1095, Активни 52
Делчево 996, Активни 21
Виница 920, Активни 30
Пробиштип 802, Активни 13
Валандово 706, Активни 28
Богданци 505, Активни 11
Крушево 492, Активни 2
Демир Хисар 406, Активни 6
Кратово 405, Активни 28
Демир Капија 400, Активни 3
Македонски Брод 400, Активни 36
Пехчево 287, Активни 10
Македонска Каменица 250, Активни 1
Дојран 134, Активни 2.

Коронавирус