вторник, 22. октомври 2019. Вести денес: 81
home Вести

Скопје повторно вечерва руши светски рекорди во загаденост

Скопје повторно вечерва руши светски рекорди во загаденост

Скопје вечера е 8-ми најзагаден град во светот, со што ги надмина сите други балкански метрополи.

На 23 место е Сараево, на 29 место е Приштина, Белград е 28-ми, Загреб е 45-ти, а Софија е на 85 место.

Вечерва најзагаден град во светот е Делхи во Индија. Тој е прв, а зад него е Лахоре од Пакистан, додека трет најзагаден град во светот е Улан Батор во Монголија. Едно место пред Скопје е Кабул во Авганистан.

Најнови вести