недела, 29. ноември 2020. Вести денес: 0
home Вести

Скопје останува жариште на коронавирусот: Дознајте колку заразени има во секој македонски град

Скопје останува жариште на коронавирусот: Дознајте колку заразени има во секој македонски град

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-272, Куманово-43, Дебар-5, Штип-17, Прилеп-41, Тетово-41, Струга-4, Велес-11, Битола-10, Охрид-24, Кавадарци-41, Гостивар-12, Гевгелија-11, Струмица-24, Крива Паланка-2, Радовиш-9, Кочани-20, Пробиштип-3, Берово-2, Валандово-3, Виница-4, Делчево-3, Свети Николе-7, Кичево-17, Ресен-4, Неготино-10.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 25473, бројката на оздравени пациенти е 18047, на починати е 874, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 6552.

Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•Скопје 10762, активни 3174

•Куманово 2067, активни 290

•Дебар 315, активни 53

•Штип 1503, активни 181

•Прилеп 1014, активни 278

•Тетово 1827, активни 345

•Струга 762, активни 77

•Велес 469, активни 120

•Битола 500, активни 159

•Охрид 567, активни 137

•Кавадарци 394, активни 141

•Гостивар 1065, активни 118

•Гевгелија 298, активни 159 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 44 на Богданци и 12 се странски државјани)

•Струмица 654, активни 383

•Крива Паланка 195, активни 69

•Радовиш 193, активни 80

•Крушево 21, активни 1

•Кочани 603, активни 195

•Пробиштип 146, активни 18

•Демир Хисар 71, активни 10

•Македонски Брод 98, активни 4

•Пехчево 57, активни 11

•Берово 177, активни 45

•Валандово 89, активни 46

•Виница 158, активни 55

•Делчево 218, активни 121 (45 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

•Кратово 34, активни 8

•Свети Николе 437, активни 64

•Кичево 459, активни 112

•Ресен 214, активни 50

•Неготино 106, активни 48 (16 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Најнови вести

Коронавирус