понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Скопје и денеска во топ 10 најзагадени градови: Еве на која позиција се наоѓа

Скопје и денеска во топ 10 најзагадени градови: Еве на која позиција се наоѓа

Скопје и денеска е во топ 10 најзагадени градови во светот.

На листата на air visual, главниот град на Македонија е на 8 место.

Од Балканот, Сараево е на 22 место, Загреб е 37, Софија е 46, Белград е на 83 место.

Најзагаден град во светот денеска е Лахоре во Пакистан, а втор е Делхи во Индија. На третата позиција е Сан Франциско во САД.

Скопје деновиве беше на 14 место на оваа листа, а претходно беше позициониран на 8 та, но и на 6-та позиција.

Локални избори 2021