сабота, 28. март 2020. Вести денес: 96
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Скандал на прославата во Крушево: На Кареви не им било дозволено да положат цвеќе

Скандал на прославата во Крушево: На Кареви не им било дозволено да положат цвеќе

Скандал утрово се случил на прославата во Крушево по повод чествувањето на Денот на Републиката- 2 Август, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на АСНОМ.

На Кареви, членови на фамилијата на претседателот на Крушевската Република Никола Карев, не им било дозволено да положат цвеќе пред неговиот гроб во Македониумот на Гумење во Крушево, дознава КУРИР од лица присутни на денешната прослава под мотото „Сите сме деца на Илинден“.

Според информациите до кои дојдовме, семејството Кареви е навредено и револтирано, бидејќи не им било дозволено положување на цвеќе, согласно традицијата.

Повеќе информации за скандалот наскоро.