петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

СКАНДАЛ: Курто Дудуш призна напад врз сограѓанин и си мина со „судска опомена“!

Курто Дудуш, Градоначалникот на Шуто Оризари од СДСМ денеска е осуден за претепувањето на Демир Исмаил. Верувале или не, но Дудуш мина само со „судска опомена“ за стореното кривично дело. За да биде скандалот уште поголем, во судницата, градоначалникот призна вина и рече дека жали за стореното.
СКАНДАЛ: Курто Дудуш призна напад врз сограѓанин и си мина со „судска опомена“!

Курто Дудуш, Градоначалникот на Шуто Оризари од СДСМ денеска е осуден за напад на Демир Исмаил. Дудуш мина само со „судска опомена“ за стореното кривично дело.

Во судницата, градоначалникот призна вина и рече дека жали за стореното.

Нападниот Исмаил не се помири со пресудата и најави дека и покрај признанието на вина, во друг судски спор ќе бара оштета од Дудуш. Исмаил најави дека парите ќе ги донира во хуманитарни цели.

По признанието за сторениот напад, судијата Ѓоко Ристов, му изрече казна “судска опомена” на градоначалникот на Шуто Оризари.

Демир Исмаил кој е претседател на Европската ромска дијаспора „Асва“, го обвини Дудуш, дека го нападнал за време на одржувањето на ромскиот бал.

Исмаил смета дека причина за нападот е тоа што неговата организација донира храна и облека за жителите на општината, но тоа не му се допаднало на Дудуш и се обидувал да го спречи.

Постои и друг случај за Дудуш, кој го објави Лидер.мк, во кој градоначалникот се терети за претепување сограѓанин.

За постетување – свиркач до редакцијата на „Економски Лидер“ достави аудио снимка на која се слуша како градоначалникот на скопската општина Шуто Оризари, лишува од слобода, тепа и измачува човек во неговиот кабинет.

-Ајде седни, чекај да ја заклучам вратата за да не ми избегаш. Имам со тебе да завршам некоја работа. – вака со лишување од слобода, почнува аудио снимката, која свиркачот ја достави до нашата редакција.
Понатаму во аудиото, се слуша како градоначалникот Курто Дудуш го прашува киднапираниот зошто го пцуел „на сред центар“ и почнува физички да го измачува. Во снимката во неколку наврати се слушаат силни удари и тепање на извесниот Сенат, кој е заклучен во канцеларијата на Дудуш.

Градоначалникот Курто Дудуш, кој е и поранешен пратеник од редовите на СДСМ на изборите во 2016, на снимката додека го тепа Сенат, се слуша и како користи навредливи зборови како „чергар“, „п*дер“, „племето да ти го е*ам“, „мртвите да ти ги е*ам“…

Се слуша и како Дудуш, додека тепа, вели дека тој е градоначалник и тепаниот не му може ништо затоа што гласот не му се слуша во Шутка.

Во моментот се води постапка за новинарот кој ја објави снимката и кој веројатно ќе добие поголема казна од казната која за нападот врз Исмаил, вториот случај кој прв доби пресуда, само со судска опомена мина градоначалникот Дудуш.

Коронавирус