среда, 16. јуни 2021. Вести денес: 156
home Вести

СКАНДАЛ: Коалицискиот партнер на Заев упати честитки до УЧК затоа што прогласиле слободна зона во Македонија

СКАНДАЛ: Коалицискиот партнер на Заев упати честитки до УЧК затоа што прогласиле слободна зона во Македонија

Втори мај е ден на националната гордост, напиша на Фејсбук Билал Касами, лидерот на БЕСА и предизборен коалиционен партнер на СДСМ и Заев кој честиташе “ослободување” на дел на територијата на Македонија.

-Втори мај е празник за сите Албанци, особено за поранешните бopци на УЧК и семејствата на мaчeниците, затоа што на овој датум областа Карадак беше прогласена за „cлободна зона“. Овој датум нè потсетува на чистата бopба на нашите оcлободители кои се бopeа без никакво двоумење за да Албанците ги добијат нивните права. Ваквите датуми беа заборавени од одредени структури, кои биле создадени во име на вojната и потоа ја злoyпотребувале. Слупчан секогаш ќе остане во нашите умови и срца како место на отпopот и сеќавање на вojнaта од 2001 година. Благодарност до секој бopeц на УЧК, како и на семејствата на мaчениците, напиша Касами и ги потсети Македонците дека во конфликтот во 2001 година од оружје на ОНА загинаа стотина припадници на македонската војска и полиција.

 

ЕУРО 2020

Македонија