сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 26
home Вести

СИТЕ ОСТАВКИ НА ПРЕМИЕРОТ: Колку пати Зоран Заев си поднесол оставка и поради што?

СИТЕ ОСТАВКИ НА ПРЕМИЕРОТ: Колку пати Зоран Заев си поднесол оставка и поради што?

Оставка по неуспешен референдум, оставка ако не добиеме датум од ЕУ, оставка ако…

Ова се само дел од оставките кои досега (не) ги поднел премиерот Зоран Заев, а ги ветил.

Последната е дека ќе си поднесе оставка на премиерската функција доколку неговата партија СДСМ ги изгуби локалните избори во Скопје, односно ако не победи нивниот кандидат Петре Шилегов, зашто локалните избори и градоначалничките места во општините во Скопје веќе ги изгуби.

Дали овој пат Заев ќе го одржи зборот и даденото ветување е инспирацијата за графичкиот приказ на дел од „оставките на Зев“ што корисници на социјалните мрежи му го објавуваат на Фејсбук?

Коронавирус