сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Систина го изведе Боки 13 на суд за долг за операција

Систина го изведе Боки 13 на суд за долг за операција

Денешното рочиште на кое Систина бара 634.251 денари отштета за долг направен од обвинетиот во случајот со рекетот Бојан Јовановски-Боки 13 е одложено откако е откажано полномоштвото на адвокатот на тужениот.

Долгот од над 10 илјади евра е врз основа на неплатена операција во клиниката Систина, во која сопственички врски има и сведокот за рекетот Орце Камчев.

Расправата е одложена за 20-ти декември.

Јовановски многу често поради проблеми со здравјето по опеартивниот зафат е носен од затворот во Шутка на скопските клиники, а дури се шпекулираше дека тој ќе поднесе контра тужба против Систина заради проблемите предизвикани од операцијата на желудник во клиниката.

Јовановски е во притвор од 15-ти јули, а зедно со него е обвинета и екс специјалната обвинителка Катица Јанева и Зоран Милевски викан Кичеец.

Извор: telma.com.mk

Коронавирус