вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 111
home Вести

Силјановска: За пет години сакам да видам држава во која ќе има помалку министерства

Силјановска: За пет години сакам да видам држава во која ќе има помалку министерства

Јас имам женски сон, женска визија за поинаква Македонија, со жени во кабинетот без разлика на етничката припадност. За пет години се надевам дека ќе излеземе од лавиринтот бескрајна демократска транзиција, рече Гордана Силјановска давкова кандидат за претседател поддржана од ВМРО-ДПМНЕ која беше дел од четвртата дебата на телевизија АлсатМ. Според неа може да се случи стручноста и комептентноста од кабинетот на претседателката како вирус да се рашират во другите институции.

-Сакам да видам земја во која ќе има и жена генарал, жена на чело на ГШ на АРМ, земја во која има поделена власт, земја со стручна и компетентна администрација, земја во која ќе има борба со непотизмот, криминалот, но со оваа власт тешко. Најмногу сакам да видам држава со половина помалку министерства, ќе нема нивни заменици, рече Силјановска.

Коронавирус