петок, 7. август 2020. Вести денес: 109
home Вести

Силјановска: Во обновата која следува 40% од министерствата ќе бидат раководени од жени

Силјановска: Во обновата која следува 40% од министерствата ќе бидат раководени од жени

Носителот на листа во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова на својата фејсбук страница сподели видео во кое кажува дека 40 посто од министерствата ќе бидат раководени од жени.

-На листита како што гледате во моментов има повеќе жени отколку мажи и дури има две жени кои се носителки на листата, а има неколку кои се втори или трети. За мене тоа е демократски исчекор и јас мислам дека доаѓа времето на жените во Македонија ама се чини и во регионот и во светот, изјави Силјановска во објавеното видео.

Целосната изјава може да ја слушнете во продолжение.

Во обновата која следува 40% од министерствата ќе бидат раководени од жени. За мене тоа е демократски исчекор, и показател дека доаѓа времето на жените во Македонија.

#ИсправиСеМакедонијо
#Заокружи14
#ОдбериОбнова

Коронавирус