вторник, 4. август 2020. Вести денес: 0
home Вести

Силјановска: Граѓаните гласаат за програма и со тоа на некој начин одредуваат кој ќе биде идниот премиер

Силјановска: Граѓаните гласаат за програма и со тоа на некој начин одредуваат кој ќе биде идниот премиер

Носителот на листа во изборната единица 1 на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, на својата фејсбук страница сподели видео кое е дел од дуелот кој го имаше со Никола Димитров на ТВ 21.

 

Постои некој ред во формирањето влада и добивањето мандат за премиер. Граѓаните гласаат за програма и со тоа на некој начин одредуваат кој ќе биде идниот премиер. На парламентарните избори не се бира премиер, туку мнозинство во Парламентот, и тој што ќе го добие мнозинството ќе го добие мандатот за мандатар на новата влада.

#ИсправиСеМакедонијо
#Заокружи14
#ОдбериОбнова

Коронавирус