среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 112
home Вести

Силјановска: Еден од најгорливите проблеми е емиграцијата на младите, каде се младите?

Силјановска: Еден од најгорливите проблеми е емиграцијата на младите, каде се младите?

Професорката Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател поддржан од ВМРО-ДПМНЕ ја започна својата кампања, за која најави посета на многу градови и средби со граѓани.

Таа објави и дека се сретнала и со амбасадори со кои разговарала за проблемите во државата.

-Деновиве имав средби со повеќе амбасадори. На средбите заклучивме дека најголем дел од проблемите се заеднички. Еден од најгорливите е емиграцијата на младите. Каде се младите? Запустени се и селата во Кичевско и во Беровско. Само со владеење на правото, а за тоа живеам и се залагам. Само со меритократија, а не непотизам, Македонија може да оди напред, и Македонци и Албанци и Срби и Роми и Турци и Египќани и Хрвати и Бошњаци и сите останати! – напиша Силјановска.

Првиот круг на претседателските избори ќе се одржи на 21. април, а вториот на 5. мај.

Кандидатите за претседател на државата Блерим Река, Гордана Сиљановска Давкова и Стево Пендаровски вчера во просториите на Државната изборна комисија (ДИК) потпишаа Кодекс за фер и демократски избори.

Коронавирус