вторник, 18. мај 2021. Вести денес: 144
home Вести

Силјановска Давкова во Делчево и Берово, Пендаровски во Штип

Силјановска Давкова во Делчево и Берово, Пендаровски во Штип

Кандидатите за претседател на државата и денеска во рамки на кампањата ќе ги претстават своите изборни програми на средби со граѓани и митинзи.

На 17-от ден од кампањата, кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата, Гордана Силјановска Давкова ќе одржи митинзи во Берово и Делчево. Кандидатот на СДСМ и Коалицијата, Стево Пендаровски ќе биде на митинг во Штип. Пендаровски претходно ќе има и средби со граѓаните на Кратово, Пробиштип и Карбинци.

Кампањата официјално почна на 1 април, а ќе трае до 19 април на полноќ по што ќе следи 24-часовен изборен молк пред денот на гласањето.

Тројцата кандидати за претседател на државата ветија мирна и фер кампања со посета на речиси сите населени места.

Блерим Река, кој е поддржан од Алијансата на Албанците и БЕСА првиот митинг го одржа во Скопје, Силјановска-Давкова ја почна кампањата од Охрид, а Пендаровски од Прилеп.

Претседателските кандидати веќе ги одржаа централните митинзи и го спротивставија ставовите на неколку телевизиски дебати. (МИА)

Коронавирус