понеделник, 25. мај 2020. Вести денес: 102
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Силјановска Давкова вечерва во посета на Карбинци

Силјановска Давкова вечерва во посета на Карбинци

Интегрален текст од соопштението на Гордана Силјановска Давкова

Кандидатот за претседател на Република Македонија г-ѓа. Гордана Силјановска Давкова вечерва оствари средба со граѓаните од Општина Карбинци каде што се дискутираше на актуелни теми кои ги засегаат сите жители.

Ова не е референдумот, тогаш имавме право на молк и тоа на тивок молк, на тивкост која всушност која беше голема гласност зошто не сакавме да го легитимираме Преспанскиот договор. Но сега треба да ги делигитимираме. Сега треба да ја делигимитираме власта зошто успехот на претседателските избори значи дека се што правеле претходно било нелигитимно, а богами и нелегално.

Зошто е важно да се излезе на овие избори, зошто успехот на претседателските избори значи вовед во предвремени парламентарни избори.  А, само тогаш ние можеме да почнеме таму каде што некогаш било запрено да докаже ВМРО-ДПМНЕ дека е реформирана дека раскрстила со минатото, дека научила лекции демократски и дека сега ќе го стори она што е неминовно, а што не го направи СДСМ и неговата коалиција овие две години или ако сакате речиси 4 години. Зошто тие беа дел и од техничката влада.

Резултатот на претседателските избори е важен зошто ако се посегне по бојкот што значи тоа дека во уставот има еден рок од 40 дена иако тие се повикуваа на некои други рокови и што колку пати ќе бојкотираме да речеме, и кој е резултатот. Резултатот ќе биде без избори господинот Талат Џафери да стане претседател на Република Македонија, зошто тоа е решението.

Коронавирус